Konspekt lekcji
Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi w Krośnie
31.10.2017 r.
prowadzenie: Katarzyna Rygiel-Hałucha
Temat: Piramida potrzeb.
Wątek: Konsumpcja.
Zakres: Edukacja Globalna
Zakres treści:
- konsumpcja/nadkonsumpcja,
- piramida potrzeb Masłowa,
- prestiż a konsumpcja,
- hierarchia potrzeb
Cele operacyjne:
Uczeń zauważa związki pomiędzy poziomem prestiżu społecznego a konsumpcją.
Uczeń zna rodzaje potrzeb i potrafi je hierarchizować.
Uczeń rozumie znaczenie motywacji w działaniu człowieka.
Uczeń jest świadomy zmienności potrzeb w toku życia.
POSTAWY:
- Wzbudzenie pozytywnej motywacji do nauki.
- Kształtowanie u uczniów potrzeby pogłębiania wiedzy.
- Przekonanie o poznawalności świata.
Potrzebne materiały:
- kartki papieru, tablica multimedialna, Internet, piramida potrzeb Masłowa, kredki
Formy pracy: indywidualna,grupowa
TOK LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne:
- sprawdzenie listy obecności
2. Powtórzenie wiadomości z lekcji poprzednich w formie pytań nauczyciela i odpowiedzi uczniów.
3. Realizacja nowego materiału:
- określenie definicji potrzeb,
- rysowanie piramidy, podzielenie jej na pietra, praca w grupach nad wpisaniem potrzeb w różne miejsca na piramidzie wg. porządku: najmniej istotne na dole, najważniejsze u góry,
- hierarchizacja potrzeb,
- porównanie piramidy masłowa z indywidualnymi piramidami,
- przygotowanie wystawki prac,
4. Rekapitulacja w formie dyskusji na temat naszych potrzeb, ich ważności, możliwości rezygnacji z niektórych potrzeb oraz ich ważności i zmian w hierarchii w toku życia.