Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - 29 września 2024

Wpisane przez: A. Miezin, P. Sęk, M. Kokosza

foto1

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (niedziela). Naszą szkolną imprezę czytelniczą zorganizowaliśmy w piątek 27 września.

Przypominamy, że inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Głośne czytanie jest trudną sztuką. Wymaga dbałości o piękną dykcję, umiejętności ciekawego modelowania głosu, czytania w odpowiednim tempie z właściwym natężeniem i przyjemną barwą głosu. W tym roku w roli czytających wystąpili nasi uczniowie – po jednym przedstawicielu z klas 4-8.

Zajęcia odbyły się w klasach trzecich. Uczniowie wysłuchali fr. pierwszego rozdziału Akademii Pana Kleksa, następnie mieli namalować Pana Kleksa na podstawie czytanego tekstu. Wszystkie prace uczniów wywiesiliśmy w naszej galerii prac.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo oraz pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Pamiętajcie o tym, nie tylko przy okazji święta.

Za przeprowadzenie akcji i piękne czytanie młodszym kolegom i koleżankom dziękujemy:

Lenie Szopie z kl.4b, Dżesice Piekarskiej z kl. 5b, Kai Wojtuń z kl.6c, Martynie Baran i Weronice Michalak z kl. 7c oraz Annie Małeckiej z kl.8b.