W 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości i rzadko spotykany geniusz. Jego powieści historyczne, szczególnie Trylogia podtrzymywały Polaków w czasie niewoli. Twórczość H. Sienkiewicza, działalność społeczna i polityczna odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.
W 2016 roku przypada 70. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty i szambelana papieskiego. Jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata. Artysta zawsze stał po stronie polskiej kultury, był autorem wielu pieśni patriotycznych, skomponował m. in. muzykę do "Roty" Marii Konopnickiej. W niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego.
W lutym 2016 roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych - Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej, który nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z krajem oraz przeprowadzanie akcji sabotażowo-dywersyjnych. Do końca 1944 r. zrzucono 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za Ojczyznę. Stanowili oni elitę Polskich Sił Zbrojnych i powinni znaleźć się na stałe w panteonie naszych bohaterów narodowych.
W 1050. rocznicę przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci pamięć tego przełomowego w historii naszego Narodu wydarzenia. Chrzest władcy Polan i jego dworu, a w konsekwencji Chrzest Polski, odbył się 14 kwietnia 966 r. Akt ten miał decydujące znaczenie w jednoczeniu plemion polskich i kształtowaniu się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu. Staliśmy się pełnoprawnymi członkami europejskiej rodziny narodów, współtwórcami i dziedzicami jej bogatej historii i kultury.
oprac. Beata Szczyrska