Pragniemy wszystkim przypomnieć, że nasza szkoła jako jedna z dwudziestu w Polsce szkół podstawowych należy do międzynarodowej organizacji UNESCO. Polski Komitet ds. UNESCO to instytucja działająca w ramach funkcjonowania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury.
Przynależność do szkół ASPnet daje nam okazję do realizowanie ciekawych projektów, udział w wielu konkursach i widoczność placówki na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
W tym roku przypadła uroczystość obchodów 70.lecia Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO i z tej okazji przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Szkół Stowarzyszonych w Warszawie.
Podczas 2-dniowego spotkania wzięliśmy udział licznych spotkaniach przedstawicielami tej organizacji oraz reprezentantami rządu instytucji kulturalnych, m.in. prof. dr hab. Michałem Kleiberem - Przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO, dr Tomaszem Rzymkowskim - Wiceministrem w Ministerstwie Edukacji Nauki, Małgorzatą Herbich - koordynatorem Krajowej Polskiej Sieci Szkół Stowarzyszonych.
Wysłuchaliśmy prelekcji d Artura Góreckiego - Dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego Podstaw Programowych MEiN, dr Alicji Jagielskiej-Burduk, Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, dr hab. Katarzyny Zalasińskiej - Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz dr Anny Batorczak z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego.
Po prelekcjach wzięliśmy udział w wymianie dobrych praktyk między przedstawicielami szkół stowarzyszonych. Obejmowały one tematykę : 34 lata realizacji Projektu Morza Bałtyckiego, flagowego projektu ASPnet, Podróż w kierunku globalnych kompetencji, Dzieciaki działają - plastik ograniczają, "Ja Nie Widzę Ciebie, Ty Zobacz Mnie!”.
W trakcie przerw i po zajęciach poznaliśmy wielu przedstawicieli ze szkół stowarzyszonych w całej Polsce i wymienialiśmy się własnym doświadczeniem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i dziedzictwa kulturowego.
Kolejny dzień Konferencji poświęcony był na zajęcia warsztatowe i dyskusje na temat działań szkół w trzech obszarach ASPnet:
- globalne obywatelstwo oraz kultura pokoju i niestosowania przemocy,
- zrównoważony rozwój i zrównoważony styl życia,
- nauczanie międzykulturowe – zrozumienie i szacunek dla różnorodności kulturowej i dziedzictwa.
Podczas tych warsztatów zaprezentowaliśmy wiele działań, które odbywają się w naszej szkole o tematyce ekologicznej i kulturowej. Są to bardzo ważne filary edukacji międzyprzedmiotowej i jesteśmy dumni z przynależności do instytucji UNESCO. Dzięki takim spotkaniom możemy zaprezentować działania naszych uczniów i nauczycieli na arenie ogólnopolskiej i przedstawić nowe pomysły i projekty do realizacji na przyszłość.